Inne blogi

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje

Wybrane wydarzenia

W trasie

Zainspiruj się podróżami innych

Księżna Daisy - Angielska Stokrotka
0

Tym razem środowy wieczór postanowiłam spędzić inaczej niż zwykle. Porzuciłam transmisję Ligii Mistrzów, na rzecz czerwonego dywanu i  choć bez powozu, za to w pantofelkach udałam się do nieodległego Wałbrzycha na prezentację „Daisy”.

Premiera filmu opowiadającego historię  Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless, znanej lepiej jako Księżna Daisy przyciągnęła do Zamku Książ setki osób. Zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania Organizatorów. Zrealizowana z dużym rozmachem przez TVP produkcja, została wyświetlona jednocześnie w trzech salach, zamiast jak początkowo planowano w jednej. Dzięki temu obejrzało ją ok. 500 widzów w różnym wieku.

Momentami zabawne, niekiedy smutne, a z pewnością burzliwe losy jednej z barwniejszych postaci XX-wiecznej europejskiej arystokracji opowiedziane zostały z punktu widzenia Doroty Crowther - „Dolly”. Była ona najwierniejszą służącą i przyjaciółką Daisy, która trwała przy niej, aż do śmierci. Ten nietypowy sposób narracji oraz wplecione w fabułę wypowiedzi osób w różnym stopniu związanych z postacią Księżnej, sprawiają, że 70 minutowy dokument jest wciągający i nikogo nie pozostawi obojętnym. Magdalena Woch z Zamku Książ, Christine Rickards-Rostworowska i Bronisława Jeske-Cybińska, autorki biografii Daisy, profesor Zdzisław Żygulski, Maciej Kluss – dyrektor muzeum w Pszczynie, Russell Harris, kurator londyńskiej wystawy „Księżna Daisy von Pless – szczęśliwe lata” oraz Dorota Stempowska, mieszkająca w Zamku do 1936r., która w dzieciństwie widywała Księżną to ludzie którzy przybliżyli publiczności jej życie.

Obraz kręcony był przez około trzy miesiące na terenie Zamku i Stadniny Ogierów Książ,  Uzdrowiska Szczawna Zdroju, Świebodzic oraz Pałacu w Pszczynie. Zagrało w nim ponad 200 osób w tym 120 statystów. Tytułową postać wykreowały aż cztery aktorki w różnym wieku. Jedyną profesjonalistką na planie była Aldona Struzik z Teatru Polskiego, wcielająca się w rolę Dolly. Dzieło Marcina Bradke i Macieja Kiersa, dwóch wrocławskich dziennikarzy, zostanie wyemitowane w TVP Wrocław najprawdopodobniej już w grudniu. 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...