Inne blogi

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje

Wybrane wydarzenia

W trasie

Zainspiruj się podróżami innych

0

Czy historia może być pasją i przygodą? 
Na to pytanie odpowiadały osoby, które z historią związały większą część swojego życia, osoby dla których poszukiwanie reliktów przeszłości i odkrywanie tajemnic II wojny światowej stały się pasją i wyzwaniem.
15 października w piękną słoneczną sobotę do Jedliny Zdrój zjechali się miłośnicy historii. Powód? Spotkanie z cyklu „Historia moją pasją i przygodą”, zorganizowane przez Pałac Jedlinka oraz ZnaneNieznane :-) 

"Było, nie minęło"
Bardzo ciekawy wykład na temat historii dał dziennikarz TVP, tropiciel polskich śladów historii i prowadzący program "Było, nie minęło" - Adam Sikorski. Mieliśmy też okazję obejrzeć przedpremierowy odcinek programu! 

Joanna Lamparska
Następnie gościem była dziennikarka i podróżniczka, autorka książek o Dolnym Śląsku – Joanna Lamparska. Opowiedziała nam wiele ciekawostek, m.in. o bezcennym XIX-wiecznym serwisie łabędziowym z porcelany miśnieńskiej hrabiego Bruhla, liczącym 2200 elementów.

Urządzenia pomiarowe
W spotkaniu wziął również udział specjalista pomiarów geofizycznych i członek ekipy "Było, nie minęło" - Robert Kmieć. Przybliżył uczestnikom zagadnienia związane z urządzeniami pomiarowymi.

Historia w pakiecie ZnaneNieznane 
Był też czas dla ZnaneNieznane. Miłośnicy historii i regionu poznali możliwości, jakie mogą im dać nasze pakiety tematyczne. Na deser zaserwowaliśmy film z pierwszego pakietu ZnaneNieznane "Magia Gór Sowich", w którym uczestniczyli: Pałac Jedlinka, Hotel Borys, Kompleks Włodarz oraz Zamek Grodno: 

http://www.youtube.com/watch?v=XdIm9Wj5n4g

Gdzie jest skarb?
Po przerwie z pysznym jedzonkiem (m.in. zupą pałacowego lokaja mmm pycha!) ruszyliśmy w teren! Pan Robert Kmieć zaprezentował sposoby zastosowania nowej generacji urządzeń pomiarowych wykorzystywanych do lokalizacji obiektów podziemnych. Poszukiwaliśmy ukrytych skrzyń z porcelaną i srebrami należącymi do ostatnich przedwojennych właścicieli pałacu. W ruch poszły wykrywacze, koparka i ... kamery, bo okazało się, że nagrywamy kolejny odcinek programu "Było, nie minęło"! Nasz kolega od razu zakasał rękawy i ruszył z pomocą. Z ekscytacją czekaliśmy na znalezisko, przeczesując teren, który dawno temu wskazali autorzy pałacowej kroniki. Jednak na ekscytacji się skończyło ;-) i na ciepłej herbacie, bo temperatury mamy już jesienne...

Część osób skorzystała też z okazji, by zwiedzić z przewodnikiem piękny Pałac Jedlinka. Inni podziwiali broń z Muzeum Broni i Militariów, przywiezioną na spotkanie na prośbę ZnaneNieznane. Przy okazji dziękujemy pozdrawiamy ekipę z muzeum!
Sensację wzbudziła też grupa rekonstrukcyjna spod Łodzi, która przybyła w pięknych strojach z epoki. Przesympatyczni żołnierze oraz damy pozowali do zdjęć i opowiedzieli kilka słów o swoich kostiumach.

Wieczorem w Pałacu Jedlinka odbył się koncert zespołu Sundial Aeon, poświęcony więźniom, którzy zginęli przy budowie kompleksu Riese. 

Wydarzenie „Historia moją pasją i przygodą” było okazją do świetnej zabawy i rozwinięcia swojej wiedzy na temat historii miejsc, wydarzeń i osób. ZnaneNieznane dziękuje wszystkim miłośnikom historii i tajemnic za wspólnie spędzony czas. Oby tego rodzaju spotkań odbywało się coraz więcej!

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...