Inne blogi

Może Cię zainteresować

Ciekawe atrakcje

Wybrane wydarzenia

W trasie

Zainspiruj się podróżami innych

40% dzieci marzy
0

40% dzieci marzy


Jednym z największych „pożeraczy” wolnego czasu i bliskości w rodzinie jest telewizor, co potwierdzają najnowsze badania oglądania telewizji prowadzone przez TNS OBOP. W okresie styczeń-kwiecień 2011 roku przeciętne dziecko spędziło dziennie średnio przed telewizorem 2 godziny i 25 minut.  To razem 34 dni w roku. Najwięcej czasu przed telewizorem spędziło w sobotę  – 3 godziny i 4 minuty. Absolutny rekord padł w sobotę 5 marca – aż 3 godzin i 43 minut.


W tym samy okresie, wg badań TNS OBOP,  rodzice każdego dnia wpatrzeni są w telewizor średnio przez 3 godziny i 58 minut. To aż… 54 dni w roku. Rodzice najwięcej czasu w tygodniu spędzają przed telewizorem w weekendy – 8 godzin 77 minut. Rekordowy był weekend 1-2 stycznia – razem aż 10 godzin i 46 minut.

Rodzinne podróże kontra telewizor

- Ostatnie wydarzenia, dotyczące różnych niepokojących zachować dzieci i młodzieży wymuszają na rodzicach, dorosłych rewizję dotychczasowego sposobu bycia z nimi – twierdzi prof. Jacek Kurzępa, socjolog dzieci i młodzieży ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu. -  Dalej się tak nie da, być w jednym domu, ale nie ze sobą, tylko obok siebie. Ważniejsza jest nie tyle ilość spędzanego z dzieckiem czasu, ile jakość tego bycia razem. Rodzice nie powinni więcej mówić, że nie mają czasu dla dzieci w weekendy. Dzieci i młodzież zdają sobie sprawę, że oglądanie telewizji to „zapchajdziura” wolnego czasu, ale nie widzą alternatywy na budowanie więzi z rodzicami, bo ci są głównie… przed telewizorem. Z badań wynika, że najwyższy czas odkłamać twierdzenie, że młodzi stronią od bliskości z rodzicami, że się ich wstydzą.  Aż 40% dzieci deklaruje, że marzy o częstszych wspólnych wyjazdach z rodzicami.  

Nowe prawa na Dzień Dziecka

Dlatego ruszyła kampania społeczna, której celem jest zwrócenie uwagi na poważny i rosnący problem zanikania więzi i bliskości w rodzinie. Kampania to społecznościowa inicjatywa ustawodawcza z przymrużeniem oka na rzecz uchwalenia nowych praw dzieci: 1. do soboty bez telewizora i 2. do wyjazdów z rodzicami w weekendy. Podpisy można składać na stronie „zbliżacza podróżniczego” www.ZnaneNieznane.pl Zebrane poparcie zostanie złożone na ręce marszałka Sejmu Dzieci i Młodzieży, obradującego 1 czerwca, w Dniu Dziecka.

- Złożyłem podpis pod tą inicjatywą promującą aktywne spędzanie czasu wolnego w gronie najbliższych – mówi Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka, patron kampanii. – Mamy obecnie zbyt często do czynienia z problemem niewystarczającej ilości czasu i uwagi, jaką rodzice poświęcają dzieciom. 

Podpis złożył też m.in. Marek Kamiński, znany podróżnik, który jest mało znany z tego, że bardzo dużo podróżuje po… Polsce … ze swoimi dziećmi.

- Sam mam dwójkę dzieci i uważam, że ciągłe gapienie się w telewizor to nic dobrego – krótko i dobitnie mówi Marek Kamiński, podróżnik i ambasador kampanii. – Bardzo ważne jest dla mnie to, żeby dzieci jak najwięcej czasu spędzały w realnym świecie, poznawały prawdziwy świat, a nie wykreowany. I żeby rodzice dawali im przykład, świadectwo.

Zanim będzie za późno

Rodziny jeżdżące z dziećmi po Polsce jasno określają, co ich motywuje do podróżowania. Uważają, że najważniejsze w podróżach jest to, że dają o wiele lepsze możliwości na budowanie więzi z dziećmi. Podkreślają, że przeżycia i doświadczenia z przygotowywania się do podróży, z samej podróży, jak i te wrażenia i emocje, które przeżywamy po podróży są tym, co mocno zbliża dzieci i rodziców.

Zwracają uwagę na prostą sprawę – o czym się więcej mówi w rodzinie: o właśnie obejrzanym odcinku serialu, czy o podróży, z której właśnie wróciliśmy?      

- W czasie rodzinnej podróży odkrywamy znane i nieznane relacje między nami a synami. – dzieli się swoim doświadczeniem Anna Kobus, mama dwóch małych podróżników i twórczyni serwisu www.malypodroznik.pl - Dlatego, że wspólne wyjazdy to źródło wielu doświadczeń, emocji, które ciężko wykrzesać na kanapie przed telewizorem. Chcemy przeżywać najpiękniejsze i najbardziej intensywne chwile razem z synami. Na podróżowanie z całą rodziną jest naprawdę mało czasu. Dzieci bardzo szybko rosną, idą do szkoły, usamodzielniają się. Potem ojciec mówi: „Jedziemy w podróż na Dolny Śląsk”. A nastoletni syn może na to odpowiedzieć: „Ale tato, ja wolę pojechać z kolegami na… Dolny Śląsk”.

Zbliżacz podróżniczy

Twórcą akcji jest Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość (www.fea.pl) ze Świdnicy, które chce pomóc bliskim w odkrywaniu i budowaniu znanych i nieznanych więzi dzięki… wspólnym podróżom. Dlatego uruchomiło portal turystyczny www.ZnaneNieznane.pl, który określa jako „zbliżacz podróżniczy”.

- Bo dla nas podróże są nie o spędzaniu wolnego czasu, tylko o budowaniu więzi, podróże zbliżają – tłumaczy Krzysztof Brzozowski, prezes Stowarzyszenia. – Tylko, żeby rodziny miały możliwość dobrze podróżować po Polsce, usługodawcy turystyczni powinni łączyć się i oferować tematyczne i geograficzne gotowe pakiety na weekend, na kilka dni. Pakiety zgodne z potrzebami dzieci i rodziców.

Aż kilka tysięcy podpisów poparcia zebrano 11 maja na Rynku w Świdnicy, w dniu startu akcji. Ustanowiono nieformalny rekord w kategorii „najdłuższa inicjatywa ustawodawcza”: podpisy w formie kolorowych odcisków dłoni dzieci i dorosłych zapełniły aż 30-metrową wstęgę (galeria zdjęć: link).

- Cieszę się, że taka kampania społeczna wystartowała w Świdnicy. – dodaje Marek Michalak. – Przecież właśnie to miasto jest od 2003 roku Stolicą Dziecięcych Marzeń.

 

Dodaj swoją opinie

Wyślij opinię

Nie jesteś zalogowany

Aby móc komentować musisz się zalogować w serwisie ZnaneNieznane

Zaloguj się...